Ogrzewanie domu pasywnego pompą ciepła – czy warto?

Pompy ciepła to gorący temat. Warto się nimi zainteresować, jeśli jesteśmy posiadaczami domu jednorodzinnego. Obecnie coraz częściej wykorzystuje się niestandardowe metody grzewcze. Umożliwia to nie tylko obniżenie rachunków, ale i pomaga lepiej zadbać o środowisko naturalne. Najnowsze instalacje energooszczędne są wprawdzie bardziej kosztowne w montażu, jednak im dłużej z nich korzystamy, tym bardziej jest to opłacalne.

Jak działa pompa ciepła?

Do ogrzewania domu oraz wody pompa wykorzystuje ciepło pozyskane z zasobów naturalnych. Może to być grunt, woda albo powietrze. Przyjrzyjmy się bliżej tym rozwiązaniom.

Pompy ciepła gruntowe uznawane są za najbardziej wydajne i praktyczne. Mogą być montowane w dwóch wersjach – z wymiennikiem pionowym lub poziomym. Pompy powietrzne jak wskazuje na to sama nazwa, pobierają ciepło bezpośrednio z powietrza. Warto pamiętać, że w związku z tym zimą, w czasie dużych mrozów, ich wydajność jest mniejsza. Wysoką wydajność pracy prezentują za to pompy wodne. Tu jednak warto mieć na uwadze poziom zanieczyszczenia wód. Jeśli jest on wysoki, konieczna będzie częstsza wymiana filtrów i pozostałych elementów instalacji. Jeśli porównamy je z pompami gruntowymi, koszt może być nawet dwa razy wyższy. Na jakiego rodzaju ogrzewanie powinniśmy zdecydować się przy pompie? Najlepszym rozwiązaniem będzie ogrzewanie podłogowe czy nadmuchowe. Mniej efektywnym wyjściem będzie wybór ogrzewania grzejnikowego.

Pompę tworzą elementy połączone na zasadzie pętli. Są to dwa wymienniki ciepła, czyli parownik i skraplacz, a także sprężarka oraz zawór dławiący. W zależności od konkretnego rodzaju i modelu urządzenia zawierają dodatkowe elementy.

Jakie są koszty?

Jeśli uśrednimy warunki, roczne koszty ogrzewania domu z zainstalowaną pompą ciepła to jakieś 2-3 tysiące złotych. Oznacza to, że w porównaniu z innymi standardowymi metodami są to warunki znacznie bardziej korzystne. Należy jednak pamiętać o tym, że instalacja musi być prawidłowo przeprowadzona, aby była jak najmniej awaryjna. Jest to tym ważniejsze, że montaż stanowi największy koszt. W zależności od warunków i rodzaju pompy, może on sięgać 45-55 tysięcy złotych. Kluczem jest prawidłowe wykonanie dokumentacji, uwzględniającej zapotrzebowanie mocy grzewczej oraz parametry pracy. Pompa powinna działać bez zbędnych przerw, dzięki temu koszty zużycia będą niższe. Zdecydowanie jest to sprawa, którą powinniśmy powierzyć specjalistycznej firmie.

Pompy można stosować bez względu na powierzchnię działki, więc jest to często wybierane rozwiązanie. Prawidłowy montaż pozwala na uzyskanie dobrego wskaźnika COP. Oznacza on stosunek ciepła dostarczanego do zużytej energii potrzebnej na jego wygenerowanie. Im jego wysokość jest wyższa, tym mniejsze stają się koszty użycia energii. Pozwala to na znaczne obniżenie dotychczasowych opłat. Jeśli zadbamy o wszystkie szczegóły, instalacja może zwrócić nam się już w ciągu kilku lat.