Kolektory słoneczne

Naturalne zasoby energii, z których korzystamy na co dzień, takie jak węgiel czy ropa, powoli się kończą. Alternatywą dla nich jest, praktycznie niewyczerpalna, energia słoneczna.

Jej wykorzystywanie może w niedługiej perspektywie stawać się coraz powszechniejsze ze względu na niższe koszty i możliwe dofinansowania.

Jak donosi Reuters, w 2010 roku moc, płynąca z instalacji słonecznych, wzrosła o 120%. W rozwoju fotowoltaiki (dziedziny, która zajmuje się przemianą światła słonecznego na energię elektryczną) przoduje ciągle Europa, ale w pierwszej dziesiątce państw, wykorzystujących energię słoneczną znalazły się także Chiny i Japonia.

W 2007 roku powołano do życia projekt „Desertec”, który przewiduje budowę elektrowni słonecznych na Saharze i do 2050 roku ma zaspokoić do 15% europejskiego popytu na prąd.

Co jednak zrobić, jeśli chcemy żyć oszczędnie i ekologicznie już teraz?

Rozwiązaniem mogą być kolektory słoneczne. Zasada działania jest prosta. Słońce ogrzewa absorber (którym są baterie słoneczne, czyli umieszczone szeregowo ogniwa fotowoltaiczne), który pochłania promieniowanie słoneczne i zamienia je w ciepło.

Następnie od absorbera ogrzewa się płyn grzewczy, który przepływa przez kolektor. Najczęściej wykorzystuje się niezamarzające płyny, na przykład roztwór glikolu.

Gdy temperatura płynu w kolektorach będzie wyższa niż wody w zbiorniku, sterownik włączy pompę obiegową. Nagrzany płyn zostanie przetłoczony do wężownicy znajdującej się w zbiorniku i odda ciepło wodzie. Następnie jest on tłoczony z powrotem do kolektorów słonecznych w celu ponownego nagrzania.

Firmy oferują dwa podstawowe typy kolektorów – płaskie i próżniowe rurowe.

Kolektory słoneczne

Głównie ze względu na swoją cenę (6 – 8 tys. zł), najbardziej popularny jest kolektor płaski. Jego wadą jest nieco niższa efektywność energetyczna i szybsza utrata ciepła niż w kolektorze rurowym.

W kolektorze płaskim znajduje się absorber promieniowania słonecznego połączony z rurkami miedzianymi, którymi płynie czynnik (płyn) roboczy. Absorberem jest płyta, wykonana ze stali, miedzi, aluminium lub tworzywa sztucznego, pokryta cienką powłoką, zwiększającą skuteczność pochłaniania promieniowania słonecznego.

Od zewnątrz kolektor zabezpieczony jest szybą ze szkła hartowanego, teflonu lub przezroczystego tworzywa, chroniącą przed czynnikami atmosferycznymi. Ponadto szyba ta zatrzymuje promieniowanie wewnątrz kolektora, co pozwala osiągnąć wyższą temperaturę płynu grzewczego. Od spodu kolektor zabezpieczony jest warstwą izolacji cieplnej, która uniemożliwia oddawanie ciepła na zewnątrz.

Kolektory płaskie mogą być używane przez cały rok, ale ich największa efektywność przypada na okres od kwietnia do września.

Wydajniejsze, ale i droższe (10 – 30tys. zł) są kolektory rurowe próżniowe, które, dzięki zastosowaniu bardziej zaawansowanych technologicznie rur szklanych, są bardzo efektywne. Wykorzystują one zarówno promieniowanie bezpośrednie jak i rozproszone, czyli takie, które przebija się przez cienką warstwę chmur. Dzięki temu działają nawet w dni pochmurne i zimą.

Kolektory solarne można instalować zarówno na dachu, jak i na ziemi – na stojaku. Jednak, aby otrzymać najlepsze efekty, trzeba pamiętać, że panele słoneczne powinny być zwrócone na południe i, co oczywiste, znajdować się w miejscu niezacienionym.

Tym bardziej opłaca się inwestować w zestawy solarne, że ich instalacja objęta jest dotacją (do 45%) z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Koszt kwalifikowany nie może jednak przekroczyć 2500zł brutto w przeliczeniu na 1m2 całkowitej powierzchni zainstalowanych kolektorów.

Dotację uzyskać mogą osoby fizyczne i wspólnoty mieszkaniowe. Mogą z niej skorzystać także rolnicy, pod warunkiem, że systemy solarne wykorzystywane będą w gospodarstwie domowym, a nie w działalności rolniczej.

Dotacja na kolektory słoneczne połączona jest z kredytem bankowym i przeznaczona jest na jego częściową spłatę. Banki, które podpisały umowę z Funduszem to:

  • Bank Ochrony Środowiska S.A.
  • Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
  • Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A.
  • Krakowski Bank Spółdzielczy
  • Mazowiecki Bank Regionalny S.A.
  • Warszawski Bank Spółdzielczy

Warto inwestować w kolektory słoneczne. Ogrzewanie za ich pomocą jest nie tylko ekonomiczne i ekologiczne, ale także uniezależnia nas od wahań gospodarczych na arenie międzynarodowej, strajków górników, podwyżek cen itd…